Šilalės rajono savivaldybės administracijos įgyvendinamas projektas „Euroslam”

0
199

Baltijos jūros švaros ir jos aplinkos apsaugos problemos yra ypač svarbios ir aktualios. Pramonės išmetamos nuodingos medžiagos ir vandens nuotekų valymo įrenginiai teršia jūrą sunkiaisiais metalais, chemikalais, buitinėmis atliekomis ir kitais teršalais.

Iš vandens nuotekų valymo įrenginių dumblo, laikomo lagūnose ir sąvartynuose, išteka medžiagos, sukeliančios eutrofikaciją. Į šią aplinkos grėsmę dėmesį privalo atkreipti visos Baltijos jūros regiono šalys. Siekdama spręsti minėtas ekologines problemas Šilalės rajono savivaldybės administracija kartu su kitais 7 partneriais iš Švedijos ir Lenkijos bendradarbiauja įgyvendindami projektą „Euroslam (naudingas nuotekų dumblo panaudojimas mažose ir vidutinio dydžio savivaldybėse)“. Į projektą taip pat įsitraukusios penkios asocijuotos organizacijos, teikiančios mokslines konsultacijas ir padedančios užtikrinti projekto rezultatų sklaidą.

Pagrindinis Euroslam projekto tikslas – mažinti Baltijos jūros eutrofikaciją. Pagerinus nuotekų dumblo tvarkymą ir įdiegus mažiems bei vidutinio dydžio nuotekų valymo įrenginiams pritaikytas technologijas, būtų galima sumažinti nerimą keliantį maistinių medžiagų ir sunkiųjų metalų nutekėjimą į jūrą. Projektą sudaro trys atskiros, tačiau glaudžiai susijusios dalys: biodujų gamyba, biodujų panaudojimas ir biomasės panaudojimas. Užuot buvęs atlieka, dumblas taps ištekliu, prisidėsiančiu prie CO2 emisijos sumažinimo, nes bus naudojamas kaip atsinaujinančios energijos šaltinis (biodujų gamybai) ir vertinga organinė trąša. Projekto rezultatai bus apibendrinti ir parengtas išsamus tarpvalstybinis vadovas, skirtas mažoms ir vidutinio dydžio savivaldybėms. Parengtame vadove bus pateikta informacija apie trijose valstybėse išbandytas sistemas, aprašyta, kaip tvarkyti dumblą pačiu efektyviausiu būdu.

Pasaulyje apdorotas dumblas jau seniai naudojamas žemės ūkyje dirvoms tręšti ir dirvožemio kokybei gerinti. Dumble esančios organinės medžiagos ne tik patręšia dirvožemį, papildo jį maisto medžiagomis ir mikroelementais, bet kartu pagerina jo kokybę, suintensyvindamos dirvožemio humifikacijos procesus.

Pagrindinis Šilalės rajono savivaldybės tikslas – rasti galimybes naudoti nuotekų dumblą žemės ūkyje taip, kad nebūtų daromas neigiamas poveikis dirvožemiui, augmenijai, gyvūnams ir žmonėms. Įgyvendinat projektą Euroslam bus rengiami susitikimai su ūkininkais, kuriuose diskutuojama apie dumblo naudojimo privalumus ir trūkumus, kylančias problemas, jų sprendimo būdus. Šilalė atliks svarbų vaidmenį, siekiant patraukti ūkininkų dėmesį, sužinoti jų požiūrį ir nuogąstavimus.

Kovo 8-9 dienomis Šilalės rajono savivaldybėje lankėsi svečiai iš Švedijos: konsultantas, teikiantis techninę paramą projekto partneriams Bengt Hansson ir Höganäs savivaldybės atstovas Fredrik Arthursson. Vizito metu buvo surengtas pirmasis susitikimas su rajono ūkininkais, kuriame mielai sutiko dalyvauti Romualdas Bertašius ir Egidijus Gečas. Susitikimo dalyviai išklausė svečio iš Švedijos Bengt Hansson pranešimą apie dumblo naudojimo žemės ūkyje teikiamą naudą.

Kartu buvo atkreiptas dėmesys į svarbiausias problemas, aptartos saugos priemonės, kurių būtina imtis. Rajono ūkininkai, dalyvavę susitikime, turėjo galimybę išgirsti apie Švedijos patirtį naudojat dumblą žemės ūkyje, pasidalinti idėjomis. Tą pačią dieną buvo aplankyti Šilalės nuotekų valymo įrenginiai bei dumblo sandėliavimo aikštelės. Galime pasidžiaugti, kad Šilalės nuotekų užterštumas, lyginant su kitų projekte dalyvaujančių partnerių, yra mažiausias.

Kovo 9 dieną Savivaldybės tarybos posėdžių salėje, dalyvaujant svečiams iš Švedijos, Euroslam projekto vadovui Kęstučiui Ačui, projekto koordinatoriams Laurai Šmidtaitei ir Dovydui Damuliui, UAB „Šilalės vandenys“ direktoriui Edmundui Auškalniui, Šilalės rajono aplinkos apsaugos agentūros atstovams Jonui Dvyliui ir Simonui Noreikai, ūkininkams Romualdui Bertašiui ir Egidijui Gečui, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Vandentvarkos katedros vedėjui dr. doc. Mindaugui Rimeikai, buvo detaliau aptartas nuotekų dumblo tvarkymas ir panaudojimas. Posėdžio dalyviai ilgai diskutavo aktualiausiais projekto įgyvendinimo klausimais.

Euroslam projektą planuojama įgyvendinti iki 2014 metų birželio mėnesio. Tikimasi, kad trijų Baltijos jūros regiono valstybių bendradarbiavimas prisidės prie svarbių aplinkosaugos problemų sprendimo. Šilalės rajono savivaldybei dalyvavimas šiame projekte, susipažinimas su atliktų tyrimų rezultatais bei kitų šalių ilgamete patirtimi padės priimti tinkamus politinius sprendimus dėl investavimo į dumblo tvarkymo infrastruktūros gerinimą. Mūsų tikslas – užtikrinti švarią ir saugią aplinką savo bendruomenei.

Projekto koordinatorė Laura Šmidtaitė