Atidaryta pirmoji A. Zaikausko popieriaus pjaustinių paroda

0
19

Prieš savaitę Šilalės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje atidaryta menininko Andriaus Zaikausko popieriaus pjautinių paroda „Juodos lankos – baltos avys“. Tai pirmoji autoriaus tokio pobūdžio paroda, kurioje eksponuojami 22 pjautiniai iš popieriaus. Darbų tematika įvairi: nuo gamtos vaizdų iki stilizuotų žmogaus siluetų.

A. Zaikauskas gimė 1978 metais Klaipėdoje. Mokslus baigė tuometinėje Kaltinėnų vidurinėje mokykloje. Studijavo Šiaulių universitete, baigė dailės ir darbų studijas. Po studijų grįžo dirbti dailės ir technologijų mokytoju į gimtąją mokyklą. Vėliau dirbo Šilalės Stepono Dariaus ir Stasio Girėno vidurinėje mokykloje. Šiuo metu jis dirba Šilalės meno mokykloje, yra dailės mokytojas ir direktoriaus pavaduotojas ugdymui.

Nuo 2000 metų A. Zaikauskas dalyvauja kolektyvinėse parodose, kuria ir rengia autorines, mokinių kūrybinių darbų parodas. Pagrindinės menininko kūrybinės raiškos sritys – smulkioji skulptūrinė plastika, piešimas, tapyba, meninis konstravimas, popieriaus pjaustiniai. Pastaruoju užsiėmimu menininkas susidomėjo prieš penkerius metus.

„Pabandžiau kažkada pažaisti su popieriumi, peiliuku ir žirklėmis. Ir va, kas išėjo..“, – kalbėjo A. Zaikauskas. Menininkas teigia, kad jo darbai primena karpinius, tačiau techniškai jų pavadinti taip negalima. Pasirodo, autorius beveik nenaudoja žirklių (išskyrus formato apkarpymą), į pagalbą jis pasitelkia tik skalpelį ir peiliuką – režtuką. Žinoma, nereikia pamiršti ir rankų, kurių miklumo dėka gimsta įvairių formų ir tematikos pjaustiniai. A. Zaikauskas prisipažino, kad sąmoningai kūriniuose vengia simetrijos bei tautosakos motyvų (nors užuominų į liaudies meną yra), tačiau juose daug geometrinių figūrų. „Gerai pjaustymui pasiduoda žmonių veidai“, – sakė autorius.

Darbas trunka nuo savaitės iki trijų mėnesių. Menininko teigimu, kūrybinė veikla dažnai užsitęsdavo iki sutemų. Todėl už supratingumą ir palaikymą ekspozicijos atidarymo metu jis dėkojo savo žmonai.

Pjaustinius iš popieriaus A. Zaikauskas apibūdino kaip vieną iš laisvalaikio praleidimo būdų. „Nesistengiu kam nors specialiai patikti savo kūriniais, bet malonu, jei kas kūrinių platybėse pastebi mano krebždesį“, – sakė menininkas.

altParodos atidarymo metu kalbėjo net tik pats darbų autorius, bet ir Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Danutė Šimkienė. Ji su skyriaus darbuotojomis padėjo paruošti ekspoziciją ir pasirengti parodos premjerai. D. Šimkienė padėkojo Meno mokyklos mokytojai Regina Sladkevičienei už muzikinę renginio įžangą. Gražių žodžių negailėjo ir pačiam parodos iniciatoriui. „Nors meno kūrinius kiekvienas matome ir suprantame skirtingai, bet nelieka nei vieno ekspozicijai abejingo bibliotekos lankytojo, kurie vienbalsiai tvirtina – gražu“, – kalbėjo viena iš renginio organizatorių.

Gabiu ir talentingu kraštiečiu džiaugėsi Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas. Jis liko sužavėtas ne tik pjaustiniais iš popieriaus, bet ir A. Zaikausko sukurtu „Baublių“ antrininku, kurį šis pagamino remdamasis D. Poškos Baublių originalo nuotraukomis.

Šilalės meno mokyklos direktorius Arūnas Goštautas taip pat žavėjosi A. Zaikausko kruopštumu. Jis A. Zaikauską apibūdino, kaip atsakingą darbuotoją, darbštų ir gabų mokytoją.

Sveikinimo kalbą sakė ir Viešosios bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė. Ji gyrė A. Zaikausko idėjas, kurios virsta meno kūriniais. A. Noreikienė taip pat padėkojo visam Meno mokyklos kolektyvui, kurie savo darbais nuolat puošia biblioteką ir džiugina skaitytojus.

Pasidžiaugti pirmąja autorine pjaustinių paroda atėjo ir A. Zaikausko draugai bei kolegos, kurie linkėjo jam kūrybiškumo bei originalių idėjų.

Paroda veiks iki gegužės 1 dienos.

Rima Kairytė, Šilalės viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja

Straipsniui panaudota medžiaga iš paties A. Zaikausko parengtos dosjė.

Nuotraukos: Jolantos Venckienės