10 minučių, kurios gali išgelbėti žmogaus gyvybę

0
177

Jau netrukus į Palangą suvažiuos pačios geriausios Greitosios medicinos pagalbos komandos. Šiemet medikų žaidynės vyksta anksčiau nei įprasta, bet tai dalyvių skaičiaus ir susidomėjimo tris dienas truksiančiu renginiu nesumažino. Praėjusių metų žaidynių laimėtojai tikina, kad tokie renginiai yra naudingi medikams, bet dar aktualesni visuomenei: juk gerėjantys rezultatai pasitarnaus jos labui – savo profesinius įgūdžius tobulinantys profesionalai vis greičiau ir efektyviau gebės reaguoti, nustatyti vyraujantį sindromą/ preliminarią diagnozę bei išgelbėti gyvybę.

Pasirengimas Žaidynėms jau vyksta

Iki dvyliktųjų Greitosios medicinos pagalbos (GMP) žaidynių liko tik dvi savaitės. Gegužės 17-19 dienomis Palangoje vyksiančiame įspūdingame renginyje varžysis 23 komandos iš Lietuvos ir dar 7 komandos – užsienio valstybių: Estijos, Kazachstano, Baltarusijos. Šiemet žaidynėse pasirodys ir Palangos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai bei Lietuvos kariuomenės dr.Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos komanda.

Paprastai Žaidynių dalyviai „išsibarsto“ įvairiose viešose vietose, į kurias komandos atskuba gaivinti staigios mirties ištiktą ar užspringusį asmenį, įkalbėti savižudį ant Palangos tilto, teikti pagalbą sunkiai sergančiam naujagimiui ar traumą patyrusiam vaikui. Praėjusių metų laimėtojų – VšĮ Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties komandos, kurią sudarė Virginija Šomkaitė, Jurgita Toliušienė ir Valdimaras Auksorius, vadovė V.Šomkaitė sako, kad kasmet Žaidynių užduotys būna vis kitos, tačiau standartai keliami medikams visada išliks tie patys. „Šiųmetėms Žaidynėms mes ruošiamės gana intensyviai jau apie pusmetį, – į klausimą, kame yra laimėtojų paslaptis, atsako klaipėdiškių GMP komandos vadovė. – Šiose žaidynėse aš asmeniškai dalyvauju maždaug dešimt metų, mano kolegė Jurgita – taip pat. Mūsų komandoms GMP žaidynėse išties sekėsi – laimėtos jau penkerios Žaidynės: triskart pirmą vietą parvežėme, kai komandos sudėtyje buvau aš, keturis – Jurgita. Iš patirties žinome, kaip svarbu, jog komandos nariai vienas kitą jaustų, suprastų net be žodžių, o dar svarbiau – pasitikėtų. Štai kodėl ir savo kasdieniame darbe mes visi stengiamės dirbti kartu, toje pačioje pamainoje. Juk ir Žaidynių užduotys yra paimtos tiesiogiai iš mūsų kasdienybės, mūsų darbo, gyvenimo“.

Šiemet į Palangą Klaipėdos GMP ketina siųsti dvi komandas: praėjusių metų laimėtojų ir pirmą kartą dalyvaujančių, vien tik iš vyrų sudarytą.

Užduotis prilygsta gyvybės išsaugojimui

Vienai užduočiai atlikti komanda gauna 10 minučių. Paramedikai, vairuotojai, skubios pagalbos specialistai privalo dirbti ranka rankon, jog užduotis būtų įvykdyta tinkamai. „Komanda privalo savo veiksmus suderinti taip, kad per tas 10 minučių būtų išgelbėta žmogaus gyvybė“, – neslepia V.Šomkaitė.

Kad ir kiek patirties būtų sukaupusi skubios pagalbos specialistė neneigia, jog Žaidynės reikalauja ypatingų įgūdžių. „Turime dirbti kaip robotai“, – trumpai apibudina veiksmų tempą Žaidynių metu Klaipėdos GMP komandos vadovė.

Medikams prireikia pačių įvairiausių įgūdžių ir net psichologinių žinių. Ar yra, kas būtų GMP komandai lengva? Komandos nugalėtojos vadovė šypteli: „Yra. Visi algoritmai atitinka JAV ir ES standartus. Mums belieka pagauti tą mažytį siūlelį ir įvykdyti užduotį“.

Paklausta apie GMP žaidynių naudą kasdieniame darbe V. Šomkaitė atsako: „Nauda didžiulė. Kyla ne tik mūsų kvalifikacija, o ir bendravimo su kolegomis, kitų šalių GMP atstovais įgūdžiai. Atvykę užsieniečiai pasidalija savo šalies patirtimi, praplečia mūsų žinias. Be to, mumis vis labiau pasitiki ir įstaigos administracija: aprūpina naujesne įranga, apranga. Viskas turi grįžtamąją vertę“.

Dalyvauti Žaidynėse – prestižo reikalas

VšĮ Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis pritaria savo darbuotojos mintims ir sako, kad kiekvienais metais viliasi, jog jo vadovaujamos įstaigos komanda grįš su apdovanojimu. „Tačiau ne medaliai šiuo atveju yra svarbiausia. Reikia nepamiršti, kad visų mūsų darbas, tobulėjimas, įgūdžių lavinimas yra skirti ne mums patiems, o tam, jog pacientui būtų suteikta geresnės kokybės paslauga. Tad GMP žaidynės man pirmiausia yra labai patraukli iniciatyva personalo kvalifikacijos kėlimui. Žinoma, kai komandos grįžta su apdovanojimais, tai – ir prestižas įstaigai. Apskritai, garbė yra ir tai, kad įstaiga turi specialistų, iš kurių sudaryta komanda gali varžytis tokio masto tarptautinėse žaidynėse, kur savo gebėjimus demonstruoja geriausi iš geriausių“, – įsitikinęs R.Juodviršis.

Anot Klaipėdos GMP vadovo, kvalifikacija kyla ne tik Žaidynėse, jų metu, o ir visus metus. Gydytojas akcentuoja, kad įstaigos kolektyvas nuolat tobulinasi, dalyvauja įvairiuose mokymuose. „Tačiau, kai kursai organizuojami darbo metu, vyrauja vienoks požiūris, o štai, kai kolektyvas žino, kad geriausieji rengiasi Žaidynėms, – kitas, – neslepia pasididžiavimo savo darbuotojais R. Juodviršis. – Visų pirma, Žaidynių dalyviai pradeda ruoštis labai intensyviai: į darbą ateina gerokai anksčiau, išeina vėliau. Pastebėjome, kad tą pasiruošimą vis dažniau siekia pamatyti, iš jo pasimokyti ir kiti personalo nariai. Tai yra, gaunasi savotiškai užburtas ratas: geriausieji ruošiasi naujam startui, kiti iš jų mokosi, o kartu paėmus, tobulėja visa įstaiga. O kai kolektyvas stengiasi, administracija negali likti nuošaly. Mes siekiame prisidėti viskuo, kas mūsų valioje: šiemet nupirkome naujas aprangas, nuolat tobuliname techninę bazę“.

Pašnekovas įsitikinęs, kad GMP žaidynės, jų metu visuomenei skleidžiama informacija taip pat daro stebuklus – bendruomenė yra įtraukiama į veiksmą, o skubios medicinos pagalbos žinios, kurios neretai yra gyvybiškai svarbios kiekvienam iš mūsų, suteikiamos tiesiog gatvėje.

Susitinkame Palangoje

Antrus metus iš eilės šis įspūdingas reginys smalsuoliams bei ypač reikalingas renginys medikams vyks Palangoje gegužės 17-19 d. Dalyvių skaičius šiemet įspūdingas – didžiausio Lietuvos kurorto gatvėse išvysime apie 250 dalyvių. Šiųmetės Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynės rengiamos jau dvyliktą kartą.

Vienas įspūdingiausių Žaidynių momentų – prieš atidarymą kurorto gatvėmis prariedanti GMP automobilių (su įjungtais šviesos ir garso signalais) virtinė. Tokio vaizdo nei žodžiais, nei pavieniais foto kadrais perteikti neįmanoma. Norintys pamatyti šį išskirtinį paradą, šiemet į Palangą turėtų atskubėti gegužės 18 d. (penktadienį). Šventinė GMP automobilių kolona kurorto gatvėmis pradės riedėti nuo 9.15 val.

Ne mažiau įspūdingos smalsuoliams yra ir medikų atliekamos užduotys, kai viešose vietose imituojamų nelaimių aukoms GMP ekipažai teikia pagalbą. Greitosios pagalbos pratybos vyks dvi dienas (ketvirtadienį ir penktadienį). Komandines užduotis medikų ekipažai atliks gegužės 17 d. nuo 13 iki 17 val., gegužės 18 d. – 10.30-17 val.

GMP žaidynių organizatoriai jau pastebėjo, kad daugiausiai visuomenės dėmesio sulaukia masinės nelaimės užduotis. Šiemet, dvyliktųjų GMP žaidynių metu, masinės nelaimės imituota užduotis bus vykdoma paplūdimio teritorijoje prie Palangos tilto.

Be to, jau tampa tradicija, jog Žaidynių medikai moko skubiosios pagalbos pradmenų ir visuomenę. Šįkart medikų brigados aplankys Palangos miesto mokyklas (17 d., nuo 12 iki 15 val.), o miestiečius ir kurorto svečius pirmosios pagalbos mokys kauniečiai: 18 d. Kauno GMP palapinę, kurioje medikai mokys pirmosios pagalbos veiksmų, bus galima rasti netoli Palangos tilto, Jūratės ir Kastyčio skvere.

Pajūrio medikai – „kietas riešutėlis“

Iki šiol GMP žaidynėse geriausiai sekėsi Vakarų Lietuvos komandoms: jie ne kartą yra tapę nugalėtojais ar prizininkais. Pavyzdžiui, Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos komanda pirmąją vietą laimėjo net penkis kartus, o Gargždų medikai nenugalimi buvo dvejose žaidynėse. Pernai taip pat Palangoje surengtose GMP žaidynėse klaipėdiškiai ir vėl triumfavo – didžiųjų greitosios medicinos pagalbos įstaigų kategorijoje nugalėjo VšĮ Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties komanda, mažųjų – VšĮ Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos Greitosios medicinos pagalbos skyriaus komanda. Svečių grupėje varžėsi penki ekipažai, tarp kurių stipriausi buvo Kazachstano atstovai iš Almatos greitosios medicinos pagalbos stoties.

Kasmet vykstančias žaidynes organizuoja Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija, Lietuvos skubiosios medicinos draugija, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Ekstremaliosios medicinos katedra, Skubiosios medicinos klinika ir Krizių tyrimo centras. Šių metų renginį, kaip ir pernai, globoja Palangos miesto savivaldybė.

Žydrūnė Jankauskienė
Dvyliktųjų Lietuvos GMP žaidynių
atstovė spaudai